تبلیغات
پایگاه 14 شهدا
جوانان انقلابی ، افسران ولایی - علل بی‌طرفی رژیم صهیونیستی در بحران اوکراین
علل بی‌طرفی رژیم صهیونیستی در بحران اوکراین
ارسال در تاریخ دوشنبه 8 اردیبهشت 1393 توسط بسیج اسلام

روزنامه هاآرتص 23 آوریل 2014 (۳ اردیبهشت) در مقاله‌ای به سفر محرمانه نامزد پیشرو ریاست‌جمهوری اوکراین پرداخت و نوشت: پترو پوروشنکو، نامزد پیشرو ریاست‌جمهوری اوکراین از اسرائیل [سرزمین‌های اشغالی] دیدار کرده و با شیمون پرز، رئیس‌جمهور و اویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل، دیدار کرده است. پوروشنکو به لیبرمن گفت که انتظار دارد اسرائیل به‌طور شفاف از حفظ تمامیت ارضی اوکراین حمایت کند. اسرائیل از آغاز بحران از انجام چنین اقدامی امتناع کرده است. پنج‌شنبه گذشته پوروشنکو سفر محرمانه‌ای به اسرائیل داشت و دیدارهای شخصی را طی چند روز صورت داد. وی سفر خود را به اسرائیل علنی نکرد و دفتر ریاست‌جمهوری و نخست‌وزیری اسرائیل نیز در این مورد سکوت اختیار کردند. دوشنبه‌ شب پوروشنکو پس از بازگشت از این سفر در مورد این سفر خبر داد.(بقیه در ادامه مطلب)

در ادامه مقاله آمده است: وی در این دیدارها در مورد انتخابات ریاست‌جمهوری اوکراین که قرار است 25 می برگزار شود و نیز بحران با روسیه گفت‌وگو کرد. دفتر پوروشنکو اعلام کرد که طی دیدار با وزیر خارجه اسرائیل اظهار امیدواری کرده که طرف اسرائیلی پیام‌های شفافی در حمایت از تمامیت ارضی اوکراین بدهد. پوروشنکو از اسرائیل خواست به نیروهای امنیتی اوکراین در جنگ علیه تروریسم کمک کنند. از زمان آغاز بحران میان روسیه و اوکراین، اسرائیل بی‌طرفی خود را حفظ کرده است. اسرائیل به آمریکا و اتحادیه اروپا در حمایت از اوکراین نپیوسته و حمله روسیه را محکوم نکرده است. این موضوع به همراه این واقعیت که نمایندگان اسرائیل در سازمان ملل خبر از رأی در مجمع عمومی در مورد بحران اوکراین ندادند، سبب خشم شدید کاخ سفید شد. مقامات ارشد آمریکایی از رفتار اسرائیل ابراز شگفتی کرده‌اند و گفته‌اند از رأی ممتنع اسرائیل در سازمان ملل شگفت‌زده شده‌اند. در دیدار میان لیبرمن و سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا، در کاخ سفید حدود دو هفته پیش این مسئله مطرح شد. لیبرمن برای خانم رایس تشریح کرد که اسرائیل از واکنش روسیه که به منافع ملی اسرائیل در قبال تسلیحات شیمیایی سوریه یا برنامه هسته‌ای ایران ضربه می‌زند، وحشت دارد. دفتر لیبرمن تأیید کرد که وی با پوروشنکو دیدار کرده، اما به جزئیات آن نپرداخت.

در پایان مقاله آمده است: لیبرمن در مصاحبه با رادیو صدای روسیه گفت که روسیه و اوکراین دوستان اسرائیل هستند و اسرائیل تمایل دارد به دو کشور برای عادی‌سازی روابط کمک کند. لیبرمن  بارها با پوروشنکو در زمانی که وزیر خارجه اوکراین بوده، دیدار کرده است. در حال حاضر، پوروشنکو علاوه بر نامزدی ریاست‌جمهوری، ریاست کمیته امور خارجی و دفاعی اوکراین را نیز بر عهده دارد. پوروشنکو مطابق نظرسنجی 10 آوریل در مبارزات انتخاباتی با 38 درصد حمایت، پیشرو است و در نظرسنجی بعدی میزان حمایت به 42 درصد رسید. وی علاوه بر فعالیت سیاسی، فعالیت‌های اقتصادی گسترده‌ای دارد و از قدرت اقتصادی و ثروت عظیمی برخوردار است. چند سال پیش وی به دلیل دیدگاه‌های ضدروسی، مورد تحریم تجاری روسیه قرار گرفت. 
طبقه بندی: اخبار سیاسی،  تحلیل و نقد، 
صفحه اول آرشیو مطالب پست الكترونیك
تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به جوانان انقلابی افسران ولایی می باشد.
_blank/div div class=mainbg