تبلیغات
پایگاه 14 شهدا
جوانان انقلابی ، افسران ولایی - مهر تأیید ایران بر نامزد نخست‌وزیری عراق
مهر تأیید ایران بر نامزد نخست‌وزیری عراق
ارسال در تاریخ جمعه 24 مرداد 1393 توسط بسیج اسلام

پایگاه اینترنتی واشنگتن‌پست 13 آگوست 2014 (22 مرداد) در مقاله‌ای به دیدگاه ایران در مورد تحولات سیاسی ایران و انتخاب نخست‌وزیر جدید عراق پرداخت و نوشت: ایران نامزدی نخست‌وزیر عراق را تأیید کرد که این موضوع ضربه‌ای جدی به نوری مالکی به‌شمار می‌رود و طیف وسیعی از احزاب داخلی و حتی شبه‌نظامیان وفادار به وی نیز پشتیبانی خود را از وی سلب کردند. انزوای فزاینده مالکی، امیدهای انتقال نسبتاً آرام قدرت را پس از بن‌بست دو روزه شدید افزایش داد. طی چند روز اخیر نیروهای امنیتی به دستور مالکی به نقاط راهبردی پایتخت فرستاده شده بودند. رهبران ایران که در سیاست عراق، نفوذ چشمگیری دارند، به طیفی از گروه‌های سیاسی عراق از جمله کردها، سنی‌ها و شیعیانی پیوستند که از تلاش‌های حیدر العبادی برای تشکیل دولت جدید حمایت می‌کنند. ( بقیه در ادامه مطلب )

در ادامه مقاله آمده است: آمریکا و برخی عراقی‌ها ایجاد دولتی جدید و فراگیرتر را برای حمایت از مهار و نابودی داعش حیاتی می‌دانند. شبه‌نظامیان داعش بخش‌های مهمی از عراق را به تصرف خود درآورده‌اند. حملات داعش سبب شده ده‌ها هزار عراقی آواره شوند. روز سه‌شنبه چاک هگل، وزیر دفاع آمریکا، اعلام کرد 130 نیروی آمریکا به عراق آمده‌اند که به‌منظور کمک به طرحی است که در راستای عملیات‌های بشردوستانه صورت گرفته است. آمریکا مسلح کردن کردها را نیز آغاز کرده و بریتانیا نیز برای انتقال تجهیزات نظامی به نیروهای کردی موافقت کرده است. نشانه‌هایی وجود دارد که سایر کشورهای اروپایی ممکن است کمک نظامی به کردها یا سایر نیروهای عراقی را آغاز کنند. روز سه‌شنبه وزیر دفاع آلمان گفت ارسال تجهیزات نظامی غیرمرگبار برای نیروهای مسلح عراقی را بررسی می‌کند.

در پایان مقاله آمده است: مأموریت کمک‌رسانی آمریکا بر ارسال کمک‌های غذایی، آب و پزشکی برای هزاران آواره ایزدی در شمال عراق متمرکز بوده است. مقامات دفاعی آمریکا می‌گویند گروه جدید نیروهای آمریکایی عمدتاً تفنگداران دریایی و نیروهای عملیات ویژه بوده‌ و برای گسترش عملیات‌های امداد فعال بوده‌اند. مقامات کردی می‌گویند که جریان بازگشت ایزدی‌ها به شمال عراق ادامه دارد. در حال حاضر، مالکی تشکیل دولت جدید را حق خود می‌داند و از دادگاه عالی عراق خواسته که انتصاب عبادی را بی‌اعتبار کند. عبادی تاکنون 127 رأی از 165 رأی مورد نیاز برای تشکیل دولت جدید را کسب کرده است. ائتلاف‌های کردی نیز حمایت خود از عبادی را اعلام کرده‌اند. سخنگوی حزب سنی متحدون نیز گفت نامزدی عبادی برای پست نخست‌وزیری، امید را برای ملت عراق به ارمغان خواهد آورد.

تحلیل: اینکه عملیات نظامی آمریکا علیه داعش و دعوت از سایر کشورها برای پیوستن به این روند و کمک نظامی به کردها و کمک غذایی به آوارگان و آسیب‌دیدگان به سبب پایان یافتن مأموریت داعش در حذف مالکی و تا حدی تضعیف توان سیاسی شیعیان و یا به سبب فراتر رفتن داعش از حدودی است که اربابانش برایش مشخص کرده‌اند، در حال حاضر چندان روشن نیست؛ در این میان و تا اینجای کار برداشت افکار عمومی جهان مهم است که به این پرسش مشترک می‌اندیشند: تفاوت مردم بی‌دفاع فلسطین با آوارگان و آسیب‌دیدگان عراقی چیست که در آنجا به هرچه بیشتر کشته‌شدن آن‌ها کمک می‌شود و در اینجا به زنده ماندن این افراد؟! «استکبار و صهیونیسم به این پرسش شعله‌ور و سوزان هر پاسخی بدهند، کسی باور نمی‌کند و پاسخ آن‌ها در شعله این پرسش، خاکستر می‌شود.
طبقه بندی: اخبار سیاسی، 
برچسب ها: حیدر العبادی، نوری مالكی، نخست وزیر عراق، داعش، مردم غزه،
صفحه اول آرشیو مطالب پست الكترونیك
تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به جوانان انقلابی افسران ولایی می باشد.
_blank/div div class=mainbg