تبلیغات
پایگاه 14 شهدا
جوانان انقلابی ، افسران ولایی - استیضاح وزیر علوم و توجه به چند نکته
استیضاح وزیر علوم و توجه به چند نکته
ارسال در تاریخ چهارشنبه 29 مرداد 1393 توسط بسیج اسلام

از زمان طرح موضوع استیضاح وزیر علوم از سوی تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، این موضوع به یکی از موضوعات مناقشه انگیز میان دو طیف مشهور نیروهای سیاسی جامعه شده است. طیف نیروهای سیاسی موسوم به اصلاح طلب با سیاسی و حزبی دانستن استیضاح وزیر علوم و همچنین تهدید به انتشار لیست 3000 نفره بورسیه شدگان در دولت قبل، که به زعم آنها منجر به افشاگری های زیادی علیه استیضاح کنندگان خواهد شد، سعی در متهم کردن استیضاح کنندگان و فشار وارد آوردن به آنها از طریق مواجهه و بسیج افکار عمومی علیه آنان دارند. ( بقیه در ادامه مطلب )

اما طیف مقابل نیز در مجموع به دلایلی چون کاهش رشد علمی کشور، بازگشت دانشجویان ستاره دار به دانشگاه ها، دانشجویانی که یا عضو گروهک های معاندی مانند منافقین هستند یا اینکه از فعالان در فتنه 88 بوده اند، به کارگیری طیف وابسته به فتنه یا به عبارت دقیق تر، فتنه گران در وزارت علوم و دانشگاه ها و حتی بی توجهی به استعلام های وزارت اطلاعات در به کارگیری این دسته از افراد مسأله دار و... در خصوص دلایل استیضاح وزیر علوم اشاره می کنند. با این وجود، آنچه که در این چند روز اخیر که بحث استیضاح وزیر علوم جدی تر و پررنگ تر مطرح شده است، نیازمند توجه و تذکر است، تلاش طیف اصلاح طلبان برای مقصر نشان دادن وزارت علوم دولت قبل، رانت خوار معرفی کردن استیضاح کنندگان و در مجموع تلاش برای فشار وارد کردن به نمایندگان خواهان استیضاح و در منگنه قرار دادن آنهاست. با این وجود و علی رغم تأسف از اینکه بحثی به این مهمی اینگونه رنگ و بوی سیاسی و حزبی پیدا کرده است، توجه به چند نکته بویژه در خصوص رویکرد اصلاح طلبان در قبال استیضاح وزیر علوم قابل توجه است:

1- تلاش برای سیاسی کردن هر موضوعی در جامعه، آفتی است که  متأسفانه گریبانگر شده است. این موضوع در همه زمینه ها آفت زا است اما در زمینه مسائل علمی و دانشگاهی میزان آفت زایی و شدت تخریب آن بیشتر است. در این راستا، مقام معظم رهبری تبدیل دانشگاه ها به باشگاه سیاسی را سم مهلک دانسته و همواره بر برحذر داشتن مسئولان در این خصوص تأکید داشته اند. اما با این وجود، طیف اصلاح طلب همواره سعی می کنند که به هر موضوعی رنگ و بوی سیاسی و حزبی بدهند!

2- آنچه که در ارتباط با استیضاح وزیر محترم علوم شایان توجه است این است که استیضاح حق نمایندگان مجلس است و چنانچه نمایندگان تشخیص دهند که در ارتباط با موضوعی نیاز است که وزیر محترمی به توضیح بپردازند، حتما باید این کار صورت بپذیرد و این کار، حقی است که در چارچوب قانون اساسی، به عنوان میثاق ملی، به نمایندگان مجلس داده شده است. حتی از منظری این امر بسیار مفید و لازمه شفافیت است و مردم و افکار عمومی را در جریان امور قرار می دهد و فرصتی فراهم می کند تا وزیر استیضاح شده بتواند از عملکرد خود دفاع کند و نمایندگان استیضاح کننده نیز پاسخ مطالبات خود را دریافت کنند. بنابراین، از این طریق به افکارعمومی فرصت داده می شود تا بخوبی در جریان امور قرار گرفته و بتوانند به درستی در مورد موضوعات روز جامعه و کشور خود قضاوت کنند. از این جهت نباید از استیضاح ترسید و آن را صرفا اقدامی سیاسی و حزبی قلمداد کرد، بلکه حتی باید از آن استقبال کرد. این امر بویژه باید مطلوب کسانی باشد که شعار شفافیت، اعتدال و... سر می دهند.    

3- به نظر می رسد که آنچه که در خصوص وزارت علوم، باتوجه به اهمیت و جایگاهی که این وزارت خانه می تواند در حال و آینده کشور داشته باشد، باید جای نگرانی و توجه داشته باشد، کاهش رشد علمی کشور است و نه موضوعی همچون استیضاح وزیر. بنابراین، کسانی که نگران استیضاح وزیر علوم هستند چرا به مسأله مهمی چون کاهش رشد علمی کشور در دوره وزارت یک ساله آقای فرجی دانا، توجه ندارند و صرفا با سروصدا، هیاهو و هوچی گری درصدد متهم کردن طرف مقابل خود هستند.

نکته پایانی اینکه عملکرد هر فرد، سازمان و نهادی بی تردید حاوی نقاط قوت و ضعف فراوان است و چنانچه مرجعی ناظر خواهان توضیح برای رفع شبهه و شفافیت بیشتر در مورد عملکرد آنها باشد، آنها نباید از این برخورد مرجع نظارتی ترس به خود راه دهند، زیرا در این حالت اساس کار بر مبنای تخریب یا حذف رقیب قرار ندارد بلکه اساس، رفع شبهات و دفاع از عملکرد است و از این جهت حتی فرصت مناسبی است که در اختیار طرف استیضاح شده قرار می گیرد.

محمد رضوی  
طبقه بندی: تحلیل و نقد، 
برچسب ها: فرجی دانا، استیضاح وزیر علوم، بورسیه های غیرقانونی، استیضاح سیاسی، اعتدال، ستاره دار، دانشجویان فتنه،
صفحه اول آرشیو مطالب پست الكترونیك
تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به جوانان انقلابی افسران ولایی می باشد.
_blank/div div class=mainbg