تبلیغات
پایگاه 14 شهدا
جوانان انقلابی ، افسران ولایی - بسیج؛ یادگار ماندگار امام خمینی(ره)
بسیج؛ یادگار ماندگار امام خمینی(ره)
ارسال در تاریخ جمعه 30 آبان 1393 توسط بسیج اسلام

بسیج ماندگارترین یادگار بنیانگذار انقلاب اسلامی و میراث پربركت امام خمینی (ره) است و تشكیل بسیج با پیام نورانی آن پیر سفركرده بدون تردید از معجزات الهی و الهامات غیبی بوده است. 

اندیشه شكل‌گیری بسیج را امام خمینی(ره) قبل از پیروزی انقلاب اسلامی مطرح كردند. امام(ره) معتقد بودند اگر تفكر مردم در یك جهت قرار گرفته و همسو شود، با دست خالی كارهای بزرگ را می‌توان انجام داد و آن چیزی كه می‌تواند تفكر مردم را همسو و هم‌جهت كند و خواسته‌های مردم را متعالی سازد اسلام و دین خداست و این افراد را به صورت عمومی می‌شود در جهت دین اسلامی متشكل و هم‌جهت كرد. همین تفكر امام(ره) قبل از پیروزی انقلاب آرام آرام مردم را همسو و متحد كرد و علیه رژیم ستمشاهی به پا خاستند.

حضرت امام(ره) از نجف پیام می‌فرستادند و مردم چون سخنان امام(ره) را الهی تلقی می‌كردند كه منافع شخصی در آن وجود ندارد بسیج شدند و امام توانست با دست خالی رژیم شاه را ساقط و نظام اسلامی را برپا كند، و این مفهوم بسیج است. ( بقیه در ادامه مطلب )

اما تأسیس بسیج با صدور فرمان امام خمینی(ره) ماه‌ها پیش از آغاز جنگ تحمیلی و در تاریخ 4/9/58 در شرایطی تحقق یافت كه اصل انقلاب، ثبات و استقرار جمهوری اسلامی در معرض تهدید قرار داشت و این تهدیدات محدود به عرصه‌های نظامی نبود، بلكه تهدیدات و خطرهایی همه‌جانبه را به تصویر می‌كشید. با این توصیف حضرت امام فرمودند: «باید ما همه قوایمان را مجتمع كنیم برای نجات دادن یك كشور، باید اگر مسائلی برایمان پیش بیاید، هر چه هم سخت باشد، تحمل كنیم.» (صحیفه امام ج 11 ص 120-121)

تاریخ تحولات انقلاب اسلامی بیانگر این واقعیت است كه سازمان بسیج، پس از تسخیر لانه جاسوسی امریكا در تهران توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، به فرمان رهبر كبیر انقلاب تأسیس گردید؛ زمانی كه ابعاد و عمق توطئه‌های استكبار جهانی برای سلطه بر ملت‌های منطقه، به ویژه ملت ایران بیش از پیش آشكار شده و شیطان بزرگ كه از دست جوانان انقلابی كشور به شدت زخمی شده بود عزم خویش را در هجمه و فشار همه جانبه بر كشور جزم كرده و سودای براندازی نظام را در سر می‌پروراند. در چنین فضایی تشكیل بسیج در واقع انسجام بخشی به تمامی توانمندی‌ها و دارایی‌های كشور در برابر فتنه‌گری زورمداران قلمداد شد. بسیج تاكنون این نقش را به خوبی ایفا كرده است و ماندگاری و سربلندی و امنیت و اقتدار همه‌جانبه كشور دلیل گویا بر این مدعاست.

بسیج و بسیجی در هر عصر و نسلی برای انجام رسالت خطیر حفاظت از دستاوردهای انقلاب در ابعاد سیاسی، فرهنگی و... از عهده مسئولیت‌های خطیری كه بر دوشش بوده برآمده است.

بسیج از امتحان سرنوشت‌ساز دفاع مقدس سرافراز بیرون آمد، گرچه نقش بسیج در سال‌های دفاع مقدس چنان چشمگیر و عظیم بود كه بر همه فعالیت‌های پس از آن سایه‌ای پررنگ‌ انداخت، اما امروز هم بنا به مقتضیات كنونی جامعه اسلامی توانسته است در زمینه تولید علم به موفقیت‌های بزرگی دست یابد. در این مورد فقط همین اندازه اشاره می‌كنیم كه بسیاری از نخبگان كشور و جوانان مبتكر و مخترع، بسیجی هستند و توانسته‌اند در زمینه تولید علم و تكنولوژی در كشور و جهان افتخارآفرین باشند.

بسیج در عرصه سازندگی هم سرافراز بیرون آمده است، نظیر احداث راه‌های روستایی و برنامه‌های متنوع دیگری كه در قالب طرح هجرت انجام می‌شود و مهم‌تر از همه ریشه كن كردن بیماری‌هایی مثل فلج‌اطفال و... حاصل تلاش شبانه‌روزی بسیجیان در واكسیناسیون مردم در دورافتاده‌ترین نقاط ایران هست و همینطور در عرصه‌های ورزشی، هنری و... كه به واسطه خواست عمومی بسیجیان و پرهیز از تبلیغات برای گمنام كار كردن، فعالیت‌هایش آنچنان كه باید و شاید در سطح جامعه انعكاس نیافته است.

یكی دیگر از افتخارات بسیج حضور جوانان مؤمن و انقلابی در عرصه‌ دینی و فرهنگی كشور است. بسیج امروز بهترین مأمن برای تربیت جوانان و نوجوانان است. كادرسازی، فرهنگ‌سازی، انتخاب الگوی كارآمد و صحیح برای مشاركت در عرصه‌های سرنوشت‌ساز كشور به نحوی اطمینان‌بخش در این سازو كار مقدس شكل می‌گیرد. امروز حركت بسیجی حركتی روشنگرانه، هدایتگرانه، منطقی و هدفمند است كه با انقلاب اسلامی هم جهت و گره ‌خورده است و سرنوشت این دو از یكدیگر جدایی‌ناپذیر است. سرنوشت نظام به میزان حضور، صلابت و سلامت بسیج بستگی دارد. بدین لحاظ هدف و آرمان بسیج را حراست از دستاوردهای انقلاب اسلامی برشمرده‌اند.

طبیعی است كه بسیجیان باید برای تحقق اهداف چشم‌انداز 20 ساله كشور بیشتر از همه نقش داشته باشند. روحیه و تفكر بسیجی در تولید علم و جنبش نرم‌افزاری، گره‌های كور و خلأهای متعدد را از پیش رو برمی‌دارد و كارهای بسیار بزرگی را رقم می‌زند. باید در این مسیر موانع تولید علم را شناسایی كرد و بسترهای رشد نیروهای نخبه را فراهم ساخت و انگیزه‌های آنان را برای یك جهاد علمی تقویت كرد.

رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند: «روحیه بسیجی و معرفت بسیجی باید فراگیر شود تا این كشور بتواند بار سنگینی را كه بر دوش دارد- كه همان بار هدایت الهی و سعادت انسان‌هاست- به سرمنزل مقصود برساند، لذا بسیج تمام‌شدنی نیست.» (دیدار با فرماندهان بسیج 27/8/71)

در یك كلام؛ بسیج بدنه فعال ملت است، نیروی كارآمد انقلاب و میوه پرارزش نظام. بسیج بازوی توانمند كشور است. در هفته بسیج از خدای عزوجل می‌خواهیم تا به همه توفیق دهد تا با نشان و بی‌نشان بسیجی باشند، چرا كه هر كس دل در گرو نظام و انقلاب دارد بسیجی است.
طبقه بندی: تحلیل و نقد، 
برچسب ها: امام خمینی، امام خامنه ای، تاسیس بسیج، هفته بسیج، بسیج جهان اسلام، بسیجی،
صفحه اول آرشیو مطالب پست الكترونیك
تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به جوانان انقلابی افسران ولایی می باشد.
_blank/div div class=mainbg