تبلیغات
پایگاه 14 شهدا
جوانان انقلابی ، افسران ولایی - بحران آب یا بحران سوء مدیریت آب! مسئله چیست؟
بحران آب یا بحران سوء مدیریت آب! مسئله چیست؟
ارسال در تاریخ چهارشنبه 18 مرداد 1396 توسط بسیج اسلام
چند سالی است که مردم کشور نیمی از سال را درگیر خسارات سیل و آب‌گرفتگی هستند و نیمه دیگر را با جیره‌بندی و کمبود آب. گویی این رویه تبدیل به عادت شده است که سازمان هواشناسی قبل از وقوع هر بارندگی حتی در چله تابستان هم که باشد، هشدار سیل صادر کند و پس از باران، همه منتظر شنیدن اخبار فوتی‌ها، مفقودشدگان و خسارت‌های مالی سیل در نقاط مختلف کشور باشند.

 همچنین گویا مسئولین ذی‌ربط نیز عادت پیداکرده‌اند که پس از بارندگی‌ها، دلایل توجیه کشش بیشتر کشور در احداث هرچه بیشتر سد را تکرار کنند و هم‌زمان وعده آبگیری سدهای موجود و وعده حل مشکلات در سال آبی آینده را بدهند و هنوز شش ماه نگذشته همگی اعلام کنند که اگر مردم 25% دیگر صرفه‌جویی کنند، آب قطع نمی‌شود!

درنهایت تابستان بالاخره با چند جیره‌بندی ریزودرشت در برخی مناطق و فشار بر مردم تمام می‌شود تا مسئولین مدام به حُسن مدیریت خود، احسنت بگویند! هرگاه که از سوء مدیریت مسئولان هم حرفی به میان آید که این چه بازی دو سر سوزی است که برای مردم درست کرده‌اید، بلافاصله توپ تقصیرها را به گردن 23 میلیون کشاورز می‌اندازند که بعد از تغییرات اقلیمی، اصلی‌ترین عامل کم‌آبی، بخش کشاورزی است؛

 یعنی بازهم یا قهر خداوند نسبت به خلائق باعث ایجاد مشکلات است یا تلاش ضعیف‌ترین و زحمتکش‌ترین قشر این مملکت که برای تأمین غذای کل کشور تلاش می‌کنند. دیگر مدت‌هاست که به هیچ متقاضی بهره‌برداری از آب‌های زیرزمینی مجوز داده نمی‌شود و هر که از قدیم، پدرانش به هر طریقی چاهی حفر کرده و اکنون او آن چاه را به ارث برده، مجاز است هرگونه که دلش می‌خواهد آب مصرف کند یا حتی به قیمت دلخواه بفروشد!

این خلاصه داستانی است که بیش از 40 سال به‌صورت سریالی همه‌ساله در ایران تکرار و متأسفانه هرساله تشدید می‌شود. اما به‌راستی چرا مسئولین کشور به‌ویژه متولیان وزارت نیرو مدافع وضع موجودند و نمی‌خواهند اوضاع تغییر کند؟

پایان قسمت اول


برچسب ها: بحران آب، مدیریت آب،
صفحه اول آرشیو مطالب پست الكترونیك
تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به جوانان انقلابی افسران ولایی می باشد.
_blank/div div class=mainbg