تبلیغات
پایگاه 14 شهدا
جوانان انقلابی ، افسران ولایی - طرح ترسیب کربن؛ پروژه‌ نفوذ
طرح ترسیب کربن؛ پروژه‌ نفوذ
ارسال در تاریخ دوشنبه 13 شهریور 1396 توسط بسیج اسلام
‍طرح ترسیب کربن؛ پروژه‌ نفوذ به قدمت 18 سال در دورافتاده ترین روستاهای کشور/ بخش سوم

بررسی عملکرد طرح‌های بین‌المللی که باهدف توانمندسازی یا به عبارت بهتر توان‌افزایی مردم بومی روستاها اجراشده نه‌تنها نشان از شکست این طرح‌هاست؛ بلکه گویای نوعی نفوذ اقتصادی و فرهنگی در جوامع روستایی است.در این بخش که بخش سوم تحلیل طرح ترسیب¬کربن است، به دلایل شکست طرح و زوایایی از فرآیند نفوذ اقتصادی 18 ساله در کشور اشاراتی خواهیم داشت. در بخش بعدی نیز به بحث های مربوط به نفوذ از بعد فرهنگی اشاره می‌شود. 

توضیح آنکه طرح‌های بیابان‌زدایی حتی از مسیر صندوق‌های خرد همچنان از فقدان بهره‌وری مستمر پس از احیای مراتع رنج می‌برد و سازوکار مشخص و معینی برای بهره‌برداری اقتصادی از این طرح‌ها که ضامن بقای آن باشد، ایجاد نشده و عملاً هدف طرح که توانمندسازی مردم بومی است، محقق نشده است.

تمرکز مدیران استانی، ملی و بین¬المللی در یک نقطه خاص باعث ایجاد ایجاد فضای گلخانه‌ای شده و به‌صورت مصنوعی مسائل و مشکلات محیطی که در شرایط عادی مانع از توسعه¬روستایی است،کنار می‌رود. اما بلافاصله پس از اتمام ظاهری اجرای طرح، مشکلات به حال اولیه خود و یا بعضاً بدتر از قبل بر می¬گردند.

اما هدف اصلی فعالیت نهادهای بین‌المللی که با اجرای چنین هدفهای انحرافی دنبال می‌شود را می‌توان ایجاد ساختار اجتماعی منطبق بر سیاست‌های خود و تخریب ساختار اجتماعی موجود و همچنین اعمال تغییرات و نفوذ فرهنگی و اقتصادی در روستاها دانست. این نفوذ 18 ساله در کشور را می‌توان از دو جنبه اقتصادی و فرهنگی موردبررسی قرار داد:

 بنیه و قدرت استقامت کشور در مسیر پیشرفت و توسعه، به تأمین غذای اساسی آن است. به همین علت است که آمریکا 11 برابر نیاز خود تولید غله دارد و یا اینکه فرانسه هفت برابر و آلمان پنج برابر نیاز خود، تولید غله دارند.کشور ما در شرایط فعلی به دلیل بحران مدیریت منابع آب و کاشت غیراصولی با کمبود آب و فرسایش خاک مواجه است. 

این نهادها به دنبال کاهش تولید محصولات کشاورزی به بهانه‌های مذکور هستند که دو اقدام را سرلوحه خود قرار داده‌اند که عبارت‌اند از تغییر الگوی کشت کشاورزی و کاهش تولید محصولات غذای اساسی و همچنین ترویج خروج دام از مرتع که باعث تضعیف کشاورزی و وابستگی هر چه بیشتر کشور به خارج را به دنبال خواهد داشت.

درواقع این نهادها می‌کوشند با پاک کردن صورت‌مسئله و نپرداختن به اصل موضوع بحران مدیریت آب و سیاست‌های اصلاحی آن و اصلاح ساختارهای تولید کشاورزی و دام‌پروری، مردم را به امور غیرواقعی مشغول نمایند.

برچسب ها: مصداق_نفوذ، ترسیب_کربن، هشدار جدی، یادداشت،
صفحه اول آرشیو مطالب پست الكترونیك
تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به جوانان انقلابی افسران ولایی می باشد.
_blank/div div class=mainbg